Oğuz Tezmen Kimdir?

OĞUZ TEZMEN

Oğuz Tezmen, ülkemizin önde gelen bürokratlarından ve iş adamlarındandır. Orta öğrenimini Özel Tarhan Koleji’nde tamamlayan Tezmen, lisans öğrenimini ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamlamıştır.

Kariyerine Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı olarak adım atan Oğuz Tezmen, 1983’te Gelirler Genel Müdür Yardımcısı oldu.1987 yılında Milli Piyango İdaresi’nde Genel Müdür olarak görev almıştır. Ardından 1989-1993 yılları arasında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşar Yardımcılığı, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarlığı ve Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanlığı gibi önemli görevleri üstlenmiştir. 1997 yılında Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı olarak yer alarak havacılık sektöründe de etkili bir rol oynamıştır.

Daha sonra özel sektöre geçen Oğuz Tezmen, Toprak Holding’de İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapmış ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nde 10 yıl boyunca CEO olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

2005 yılından itibaren Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Tezmen, 2023 yılında Onursal Başkan olmuştur. Ayrıca, 2015 yılından bu yana Arena Finans Faktoring A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak da yer almaktadır.

Oğuz Tezmen, iş hayatındaki deneyimlerini sivil toplum alanına da aktif bir şekilde taşımıştır. Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu’nda Genel Sekreterlik, TÜRKONFED’de Yönetim Kurulu Üyeliği, TOOB İklim Değişikliği Daimi Komitesi Başkanlığı, TOBB Çimento Ürünleri Sektör Meclisi Başkan Yardımcılığı, Maliye Hesap Uzmanları Vakfı Başkanı ve Avrupa Çimento Üreticileri Birliği (CEMBREAU) Yürütme Kurulu Üyeliği gibi birçok önemli görevde bulunmuştur.

Oğuz Tezmen, Türkiye’nin önde gelen iş insanlarından biri olarak iş dünyasında çalışmalarına devam etmektedir.